Zaznacz stronę

W wielu miejscach, zarówno w Internecie jak i prasie, ostatnio spotykamy się z terminem turystyki campingowej, bądź campingu. Czym właściwie jest turystyka campingowa, jakie ma wady i zalety, z jakich powodów w ostatnim czasie zyskuje na popularności? Wszystkiego tego, i wiele więcej dowiecie się Państwo czytając ten artykuł.

Turystyka Campingowa – definicja

Camping (występuje też w spolszczonej formie „Kemping”)  – to obiekt turystyczny położony na większym terenie, przeważnie strzeżony i ogrodzony, na którym turyści zatrzymują się na pobyt. Na campingach można mieszkać w namiotach, samochodach, lub przyczepach kempingowych, ale także korzystać z wynajętych domków czy baraków turystycznych. Kempingi dają możliwość przyrządzenia posiłków i zaparkowania samochodów. Dobrze wyposażony kemping powinien posiadać: toalety i prysznice, wyznaczone miejsca do przygotowywania posiłków, podłączenie do energii eklektycznej, krany z wodą pitną, możliwość spuszczenia zanieczyszczonej wody z pojazdów i przyczep campingowych, miejsce do rozpalenia ogniska, miejsce zabaw dla dzieci.

Wzrost popularności turystyki campingowej w ostatnim czasie

W ostatnich latach turystyka campingowa zyskała na znaczeniu w wielu krajach Europy zachodniej, a moda ta powoli zaczyna docierać również do Polski. Skąd ten nagły wzrost zainteresowania taką formą wypoczynku? Przyczyn jak zawsze jest wiele, najważniejszą zdecydowanie są znacznie niższe koszty niż w przypadku pobytu w hotelu o podobnym standardzie. W tym miejscu należy zaznaczyć że obecne campingi nie mają wiele wspólnego z polami campingowymi jakie pamiętamy sprzed lat. Obecnie w wielu krajach można spotkać pola campingowe w bardzo wysokim standardzie (określanym jak w przypadku hotelu liczbą gwiazdek) , poza standardowymi wymogami zapewniające wiele atrakcji i udogodnień takich jak place zabaw dla dzieci, wypożyczalnie różnych sprzętów, czy bliskość innych atrakcji turystycznych. Niewielka odległość od atrakcji turystycznych i natury to kolejny z wielu powodów dla których turyści decydują się na ten sposób wypoczynku, hotele często znajdują się z dala od przykładowo plaży, gór czy lasów, podczas gdy campingi często znajdują się w pobliżu, czy wręcz niemal w środku lasu. Kolejną zaletą, w przypadku posiadania własnego samochodu, przyczepy, czy namiotu jest poczucie niezależności, jeśli nie spodoba nam się jedno miejsce możemy bez problemu przenieść się w inne. Pola campingowe zapewniają też zupełnie inną atmosferę niż standardowy wypoczynek w hotelu. Na campingu bezpośrednio sąsiadujemy z innymi turystami co sprzyja nawiązywaniu nowych znajomości, i spędzaniu czasu w większej grupie.

Turystyka campingowa w Polsce

Na przestrzeni kilku ostatnich lat również w Polsce powstało bardzo wiele pól namiotowych i campingów.  W większości zakątków naszego kraju znajdziemy jakieś pole campingowe, najpopularniejsze zdają się miejsca na dolnym śląsku, i rejonach górskich. Wysoki standard i niskie ceny bez wątpienia są kuszące, zdecydowanie warto więc spróbować tej formy wypoczynku, do czego gorąco zachęcamy.