Zaznacz stronę

Szukając miejsca na wypoczynek często możemy natknąć się na oferty określane jako agroturystyka, czy też turystyka wiejska. Czym właściwie jest agroturystyka, jakie ma wady i zalety, a także dla kogo będzie odpowiednia dowiecie się Państwo z tego artykułu.

Agroturystyka – definicja

Agroturystyka to forma wypoczynku w warunkach zbliżonych do wiejskich. Termin ten odnosi się ogólnie do turystyki wiejskiej w każdej formie. Odnosić się może nie tylko do zakwaterowania, ale też np. uczestnictwa w pracach gospodarskich, jazdy konnej czy wędkarstwa w obrębie danego gospodarstwa. Częstą atrakcją oferowaną przez gospodarstwa agroturystyczne jest nauka tradycyjnego rzemiosła, takiego jak np. haftowanie czy przygotowywanie potraw regionalnych tradycyjnymi metodami. Ostatnio na popularności zyskują także możliwości poznania lokalnych zwyczajów i obrzędów a czasem także i wzięcia w nich udziału.

Agroturystyka – dla kogo?

Agroturystka będzie idealna dla każdej osoby ceniącej piękno przyrody i lubiącej naturę. Wypoczynek w gospodarstwie wiejskim to świetna oferta dla osób na co dzień zabieganych, i pochłoniętych pracą. Spokojne życie wiejskie z pewnością pozwoli się wyciszyć i odpocząć od miejskiego zgiełku. Agroturystyka z pewnością zachęci zarówno osoby zainteresowane wiejskim życiem, sposobami uprawy roślin czy hodowlą zwierząt, jak i turystów zaciekawionych ludowymi zwyczajami i wierzeniami.

Wbrew pozorom urlop w gospodarstwie agroturystycznym to również świetna forma wypoczynku dla osób ceniących sobie bardziej aktywny wypoczynek. Częste sąsiedztwo z masywami górskimi i rzadko uczęszczanymi terenami zachęca do długich spacerów, czy jazdy na rowerze. Znaczna część gospodarstw oferuje również przeróżne atrakcje takie jak np. jazda konno, czy możliwość wzięcia udziału w przygotowywaniu tradycyjnych potraw.

Wypoczynek w gospodarstwie agroturystycznym będzie również dobrym wyborem dla osób starszych czy osłabionych, świeże czyste powietrze, a także niekiedy możliwość skorzystania z wód uzdrowiskowych pozwoli nabrać sił, a piękna okolica i bliskość przyrody zapewni skuteczny wypoczynek.

Agroturystyka to także świetna forma wypoczynku dla osób z dziećmi. Ze względu na swoją ciekawość świata, najmłodsi z pewnością docenią tę formę wypoczynku. Spędzenie czasu w zupełnie nieznanym i nowym środowisku zapewni każdemu dziecku wiele ciekawych doświadczeń, a jeśli gospodarstwo zajmuje się hodowlą pozwoli także dzieciom na bliski kontakt ze zwierzętami hodowlanymi.

Wady i zalety agroturystyki

Jak wynika z powyższych akapitów spędzanie czasu wolnego w gospodarstwie agroturystycznym ma bardzo wiele zalet, do których należy bez wątpienia zaliczyć bezpośrednią bliskość z naturą, świeże, zdrowe powietrze, czy możliwość poznania tradycji i obrzędów regionalnych. W wielu gospodarstwach agroturystycznych dodatkową zaletą będzie również możliwość spróbowania,  a czasem i wzięcie udziału w procesie przygotowania, regionalnych, ekologicznych potraw. Niewątpliwą zaletą Agroturystyki często jest również znacznie niższa cena za nocleg niż w przypadku popularnych miejsc turystycznych.

Do wad natomiast należy zaliczyć często dużą odległość od najbliższych większych miast, niekiedy problemy z dostępem do Internetu, czy brak rozrywek typowych dla większych miast takich jak parki rozrywki, dyskoteki, czy kluby. Nie jest to więc raczej forma wypoczynku skierowana do osób ceniących tego typu rozrywki.

Agroturystyka jest więc formą wypoczynku nie dla każdego, jeśli jednak nie mieliście Państwo okazji skorzystać z tej formy wypoczynku, to z pewnością warto spróbować.